Tüpgaz ( Tüp ) Çeşitleri?

Tüpgaz olarak adlandırılan LPG, ham petrolün damıtılması, parçalanması sırasında ya da doğal gaz yataklarından elde edilen ve basınç altında sıvılaştırılan bütan ve propan gazlarının karışımıdır.

Tüpgaz Çeşitleri

Günlük Tüp Fiyatları

Ergaz Piknik (Kamp) Tüpü

pikniktupu
İçindeki LPG’nin 2 kg olması ve düşük tüp darası nedeniyle kolaylıkla taşınabilir. Isıtma, ısınma ve aydınlatmaya yönelik özel cihazlarla kullanılır.

 

Ergaz Mutfak (Ev) Tüpü


Tombul (360 mm çaplı) ve uzun (300 mm çaplı) olmak üzere iki tipte sunulmaktadır. Her iki tipinde de içindeki LPG miktarı 12 kg olan ev tüpü, Türkiye’de en çok kullanılan tüp çeşididir. Pişirme, ısınma ve ısıtma amacıyla kullanılır.

 

Ergaz Ticari (Kombi) Tüp


İçindeki LPG miktarı 24 kg’dır. İş yerleri gibi tüketimin evsel kullanıma oranla daha yüksek olduğu alanlarda kullanıma uygundur.

 

 

 

Ergaz Sanayi Tüp

LPG tüketimi yüksek olan sanayi ve ticari kuruluşlarında kullanılmaktadır. 45 kg LPG içeren sanayi tüpünün miks (%70 bütan, %30 propan) veya % 100 propan gazı ihtiva eden iki tipi mevcuttur. Propan gazı, -45º C hava sıcaklığında dahi buharlaşabilmesi nedeniyle soğuk iklimlere ve sanayi proseslerinde kullanıma miks gaza kıyasla daha uygundur.