KÖRFEZ’DE Kiraz Yetiştiriciğine Destek

Sanayi bölgesi olarak bilinen Körfez, geçmiş yıllarda olduğu gibi yine kiraz üretimiyle anılacak.  Kocaeli’nin Körfez ilçesinde kiraz üretiminin yaygınlaştırılması amacıyla uygulamaya konulan“Kiraz Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi, Modern Kiraz Çeşitlerinin Yaygınlaştırılması Projesi” kapsamında yapılan girişime ilk destek Ergaz & Bluepet A.Ş Genel Müdürü Ebubekir YAĞIZ’dan geldi.

Enerji sektörünün önde gelen sanayi kuruluşlarından birisi olan Ergaz & Bluepet A.Ş.’nin yaptığı maddi destek Körfez ilçesinde kiraz üretiminin yeniden yaygınlaştırılması bakımından önemli bir adım olarak değerlendirildi.

İlçe Kaymakamı Dr. Hasan Hüseyin CAN, Ergaz & Bluepet A.Ş. Genel Müdürü Ebubekir YAĞIZ’a“Kiraz Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi” adına günün anısına Teşekkür Belgesi ve Plaket takdiminde bulundu. Kaymakam CAN, yaptığı konuşmada; “Bu tür projelerin sanayiciler tarafından desteklenmesinin oldukça önemli olduğunu, ilçede tarım ve sanayinin işbirliğine örnek olması bakımından özel bir anlamı vardır. Bu desteğin ayrıca ilçe üreticisinin hayat seviyesinin yükselmesine katkı  sağlayacağını, iş ve istihdama destek olacağını ve ülke ekonomisine katkı sağlayacağını ifade ederek, bu tür yardımların diğer sanayicilerimize de örnek olmasını diliyorum. Körfez İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Semra Koşumcuya, bu projenin hazırlanmasındaki başarılı çalışmasından dolayı teşekkür ederek, bu proje bundan sonra ilçe müdürü ve çalışma arkadaşları tarafından takip edilerek, yapılan katkının neticeye ulaşması sağlanacaktır” dedi.

Ergaz & Bluepet A.Ş.  Genel Müdürü Ebubekir YAĞIZ ise yaptığı konuşmada; “İlçe kaymakamımıza teşekkür ederek, böyle bir projeye destek vermekten memnun olduğunu, projenin takip edilerek sonuca ulaşmasını temenni ettiğini, bu tür destekleri her zaman vermekten gurur duyduğunu, Devlet ve Milletin bu tür faaliyet ve projelerle bir arada olduğu sürece güçlü bir ülke olacağımızı belirtti” dedi.

Proje, 2015-2019 yılları arasında uygulanacak olup, ilk basamakta, Ergaz & Bluepet A.Ş.   Genel Müdürlüğünün desteği ile 2.000 m2 kiraz bahçesi tesis edileceği belirtildi.

Körfez kirazlarıyla anılırdı!

Körfez ilçesi, geçmiş yıllarda meyvecilikte üstün başarılara sahipti. 1950-1970 yılları arasında tamamen üzüm bağları, kiraz ve zeytin bahçeleri ile kaplıydı. Sadece yukarı köy ve bahçelerden elde edilen kiraz İstanbul’a gönderilirdi. Çevre illerin ihtiyacının büyük çoğunluğu da Körfez’den karşılanırdı. Halkın geçim kaynağı kirazdı. Bölgede sanayi ve güçlenen kuruluşların ve bununla bağlantılı olarak nüfusun artmasıyla, meyve bahçeleri, üzüm bağları ve zeytin alanları imar ve sanayinin etkisiyle azaldı. Kiraz yetiştiriciliği İlçemizde Yukarı Yarımca’nın dağlık bölgeleri ile Naip ve Şemsettin mahallelerine kaydı.

Körfez’de üretilen birçok tarımsal ürün mevcut olup, bunların arasında kamuoyunda kendinden en çok söz ettiren ürün kirazdır. Yerleşim bölgesi Kirazlıyalı da adını buradan almıştır. İlçe girişinde ilçeyi sembolize edecek heykeli yapılmış ve Körfez Belediyesi logosunda Kiraz şekli coğrafi sembol olarak kullanılmıştır. Şehrin geçmişteki tarım faaliyetinin günümüzde hala devam etmesini sağlamak amacıyla kirazın hasat dönemine rastgelen zamanlarda her yıl geleneksel festival düzenlenmektedir.

İlk “Kiraz Festivali” 1972 yılında Körfez Belediyesince düzenlendi.

 

Haberin Kaynağı                   :

Milliyet

Erzurum Haber Gazetesi

Kartal Gazetesi

İhlas Haber Ajansı

Bizim Gazete

Körfez Kaymakamlığı Web Sitesi