Genel Kurul Toplantısı Yapıldı

Ergaz’ın, 41.Olağan Genel Kurul Toplantısı Yapıldı.

Ergaz, 1 milyon 190 bin lira temettü dağıtacak
Sektöründe 741 ortağıyla Sermaye Piyasası Kurulu mevzuatı çerçevesinde faaliyetlerini sürdüren ve bu yönüyle halka açık statüye sahip bir LPG şirketi olan Ergaz’ın 41. olağan genel kurul toplantısı dün (23 Mart 2014), şirketin İstanbul Kartal’daki Genel Müdürlük binasında gerçekleştirildi.
Sektöründe 741 ortaklı yapısıyla SPK kanunları çerçevesinde faaliyetlerini sürdüren bir LPG şirketi olan Ergaz’ın 41. olağan genel kurul toplantısı dün (23 Mart 2014), şirketin İstanbul Kartal’daki Genel Müdürlük binasında gerçekleştirildi.

Divan Başkanlığını Ergaz ortaklarından Ali Yağız’ın yaptığı Genel Kurul’da Ergaz’ın 2013 yılı mali tabloları onaylanarak, Yönetim Kurulu Üyeleri ve Denetçiler ibra edildi. Toplantıda, 2013 yılı konsolide mali tablolarına göre, brüt kârını 17 milyon TL’ye yükselten Ergaz’ın, hissedarlarına 1 milyon 190 bin lira net nakit temettü dağıtmasına karar verildi.

Genel Kurul’da yapılan oylamada, 2016 yılına kadar görev yapacak Ergaz Yönetim Kurulu üyeleri, Aslan Yağız, Abubekir Yağız, İhsan Yağız, Mustafa Çiçek, Yusuf Yağız, M.Seid Gülakar, Sırrı Yağız, Hasan İspirli ve Zülkani Kaya ibra edildi.

Ergaz Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Ebubekir Yağız, Ergaz’ın iktisadi hayatta önemli bir yılı geride bıraktığını belirterek, 40 yıllık geçmişinde ortaklarına istisnasız kar payı dağıtmasıyla alkışı hak eden bir şirket olduklarını söyledi. Özkaynaklarıyla borçsuz büyümeyi ilke edindiklerini vurgulayan Yağız, güçlü bilançolarına dikkat çekerek, makina, inşaat, çimento iştirakleri ve enerjinin farklı alanlarına yatırım yaparak büyüme hedeflerini sürdüreceklerini belirtti.

2013 yılı finansal sonuçlarını değerlendiren Ergaz Genel Müdürü Ebubekir Yağız, Ergaz’ın 2013 yılı toplam hasılatının 142 milyon Türk Lirasını, brüt kârının da 17 milyon Türk Lirasını aştığına dikkat çekti. 2013 yılında Ergaz’ın toplam LPG satışının 37 bin 713 ton olduğunu kaydetti.

Toplantıda Ergaz’ın 2014 yılı yatırım hedefleriyle ilgili bilgi veren Genel Müdür Yardımcısı Ömer Yağız, “ Şirket olarak 2013 yılında Bluepet markasıyla akaryakıt sektörüne girdik, halihazırda ciromuzun yüzde 80’nini oluşturan ana faaliyet alanımız olan LPG sektörünün tüpgaz ve otogaz ve dökmegaz segmentlerindeki yatırımlarımız devam edecek. Verimli olmayan tesislerin satışına, işletmecilik açısından karlı olmasını öngördüğümüz başka markalardan LPG dolumu yapma uygulamalarına gidebiliriz. Bluepet yakıt istasyonları onuncu bayisiyle yoluna devam ediyor. 2014 yılı sonuna kadar 50 yeni bayi ile hem LPG’de hem de akaryakıtta pazar payımızı büyütmek istiyoruz.’dedi.

Ömer Yağız, konuşmasına şöyle devam etti:
“Ergaz olarak, 600’e yakın bayimizle 100 bin ton LPG satışı hedefi hayal değil. Piyasadaki bütün haksız rekabetlere rağmen mücadelemizi veriyoruz. Lojistik alanında İzmit bölgesinde yatırımımız halen gündemde. İnşaat şirketimizin Aydın-Söke ve Malatya Hekimhan’da yaptığı altyapı çalışmaları da verimli bir şekilde şirket karlılığımıza katkı yapmaktadır.”

Ergaz’ın mali ve finansal raporlarına ilişkin daha ayrıntılı bilgiye adresinde, kurumsal bölümünden ulaşılabilir.