Ergaz ETÜ Kariyer Zirvesinde

Etü’de Öğrenciler “Kariyer Zirvesi”Nde Tecrübeleri Dinledi

17 Mart 2016 Perşembe 13:11

Erzurum Teknik Üniversitesi (ETÜ) tarafından düzenlenen “Kariyer Zirvesi”ne katılan iş dünyasının önde gelen isimleri tecrübelerini öğrencilere anlattı.

Etü’de Öğrenciler ‘Kariyer Zirvesi’Nde Tecrübeleri Dinledi

Erzurum Teknik Üniversitesi (ETÜ) tarafından düzenlenen “Kariyer Zirvesi”ne katılan iş dünyasının önde gelen isimleri tecrübelerini öğrencilere anlattı.

Erzurum Teknik Üniversitesi Kariyer Planlama Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen “Kariyer Zirvesi”ne Erzurum Vali Yardımcısı Hatice Bayar Özdemir, Erzurum Teknik Üniversitesi Rektörü Prof Dr. Muammer Yaylalı, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak, Ergaz Bluepet Genel Müdürü Abubekir Yağız, Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Başkanı Lütfü Yücelik, DAIKIN Türkiye Ceosu Hasan Önder ve öğrenciler katıldı.

Kariyer Zirvesi açılış konuşmasını yapan Erzurum Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muammer Yaylalı, zirve kapsamında öğrencilerin geleceklerini takip ettiklerini belirterek, “Amacımız iyi danışmanlık hizmetleri sunmak. Mezunlarımız üniversitenin gücünü arkasında hissedecek. Böylelikle hayatta başarılı olacaklar. Biz öğrencilerimizin istihdam edilmeleri konusunda gayret göstereceğiz. Çözüm olarak öğrencilerimizi işe hazırlanacak ve mezun öğrencilerimizin eksikleri de bize bildirilecek. Öğrencilerimiz bu sayede kariyer planlaması yapacaklar” dedi.

YAĞIZ, BİZ BATIYA ORANLA GENÇ BİR NÜFUSA SAHİBİZ

Genç nüfusun büyük bir artı olduğunu ifade eden Ergaz Bluepet Genel Müdürü Abubekir Yağız, “Biz batıya oranla genç bir nüfusa sahibiz. Uluslararası kriterler konusunda en önemli faktör aile yapımız ve genç nüfusumuz. Onun için gençliğe büyük görev düşüyor. Günümüz çağında üretim biçimleri değişmiş sınırlar ortadan kalkmış durumda. Biz bugün kontrollü rejimlerde inovasyon oluşmuyor. İnsanlarımızı yönetim ve üretim mekanizması içine almazsak kesinlikle rakamsal büyüklükler ne kadar büyük olursa olsun bu döngü tersine dönebilir. Standartlarımızı millet olarak geliştirmemiz lazım. Muazzam bir hukuk sistemi ve özgürlük alanımız olması gerekiyor. Bunun da en iyi örneği üniversitelerdir. Üniversiteler ilim ve bilimin geliştiği merkezlerimizdir” diye konuştu.

Erzurum’un yenilenebilir enerji merkezi olabileceğinin altını çizen Abubekir Yağız, “Nükleer enerjiden vazgeçen birçok batı ülkesi yenilenebilir enerjiye geçiyor. Almanya’daki güneşin etkinliğine Erzurum’daki etkinlik yüzde 30 fazla. Güneşin süresi bakımından da Erzurum yüzde 70 fazla. Erzurum iklim ve yatırım olarak bu enerjiye çok yatkın. Biz özellikle Erzurum Teknik Üniversitemizin bu konuda altyapı olarak sektör olmasını arzuluyoruz. Çünkü bu stratejik ve milli bir konu. Enerjisinde bağımlı olan bir memleket büyük bir memleket olamaz” dedi.

 

YÜCELİK: GENÇLERİMİZ GELECEĞİNE EMİN ADIMLARLA BU ÜLKEYE KATKI YAPACAKLAR

Kariyer için sabır gerektiğini belirten ETSO ve Aşkale Çimento Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik, “Yeni nesilde hazır hemen bir yere müdür ya da yetkili olayım isteği var. Ama gerçekte böyle bir şey yok. İstikrarlı yürümenin yolu azimli hırslı ve sabırlı olmaktır. Macerayla değil sabırla yapılacak bir süreç. Gençlere tavsiyem elbette rekabet duygunuz olacak ama bu kıskançlığa yol açmamalı. Birisini kötüleyerek bir iş yapmakta başarı ihtimaliniz sıfırdır. Onun için yapılan işleri kendinize örnek olun daha sonra onun daha iyisini ben yapayım diye mücadele edin. Kariyer günleri sizin için büyük bir fırsat. Bizlerin yetişmiş iyi insanlara ihtiyacı oluyor. Artık sizin de staj yapıp devamlı çalışabileceğiniz yerler var. Bu imkanlar sizler için büyük bir fırsat. Gençlerimiz geleceğine emin adımlarla bu ülkeye katkı yapacaklar. Önceliğimiz herşeyden önce Türkiye olmalıdır” şeklinde konuştu.

Son olarak söz alan DAIKIN Türkiye Ceosu Hasan Önder, hayatı ve